איך סטיב ג׳ובס היה לומד לפיננסית א

1-steve-jobsאני מניח שאין צורך להסביר יותר מדי מי זה סטיב ג׳ובס ואיזו השפעה הייתה לו - ועדיין - על החיים של כולנו. את ההוכחה הכי חזקה להשפעה הזו אפשר למצוא בכיס של הג׳ינס שלך או בתיק שלך.

בנאום שנשא באוניברסיטת סטנפורד ביוני 2005 בפני סטודנטים בטקס סיום הלימודים שלהם, סטיב סיפר 3 סיפורים. אחד מהם היה על ״לחבר את הנקודות״ (Connecting the dots).

אז קודם כל מי שלא ראה את הנאום הזה - ממליץ בחום לראות בלי קשר לבחינות מועצת רואי חשבון.

הבחינה בפיננסית א׳ היא בחינה קשה. נקודה.

חייבים ללמוד ולהבין את החומר עד הסוף. אם פיספסנו שורה בתקן או לא למדנו איזה פינה אין לנו שום סיכוי לפתור את השאלה (למעט בניחוש אקראי לחלוטין - אבל בנינו מי מוכן להמר על זה במבחן?).

ובדיוק בגלל שזו בחינה מאוד קשה יש חשיבות מאוד גדולה להכנה שאנחנו עושים - מעבר לכל בחינה - אפילו פיננסית מתקדמת.

דיברתי כאן בעבר בכמה הזדמנויות על ההבדלים בין פיננסית מתקדמת לפיננסית א׳, אבל אזכיר כאן שוב בקצרה את השורה התחתונה - בפיננסית מתקדמת צריך לדעת המון חומר ברמה של 60% בממוצע כדי לעבור את הבחינה, ואילו בפיננסית א׳ צריך לדעת פחות חומר (אם כי אי אפשר להגיד שזה מעט) - אבל חייבים לדעת אותו בצורה מושלמת.

לכן, המפתח למעבר מוצלח של פיננסית א׳ הוא הבנה של החומר ברמה הגבוהה ביותר שניתן. וכדי להעלות את רמת ההבנה והבקיאות שלך בנושאים השונים אתה חייב לגשת לכל תהליך ההכנה הזה בצורה מעט שונה מאיך שלמדת בתואר.

אי אפשר פשוט סתם לקרוא את המחברות בדיוק כמו שלמדת בתואר, לתרגל קצת בחינות מועצה ולהשאיר לשבוע האחרון את הבחינות האחרונות כדי להבין איפה אתה עומד. זה פשוט רעיון גרוע.

אז איך סטיב ג׳ובס ונאום ״חיבור הנקודות״ שלו יכול לעזור לך לעבור את פיננסית א׳

בוא נודה באמת. מעטים הסטודנטים לחשבונאות שלא לומדים כמו תוכי.

לוקחים נושא קוראים אותו לפי הסדר שהמרצה לימד בכיתה ואז פותרים בצורה מכנית תרגילים לדוגמה.

יש דרך יעילה בהרבה שלא רק שתעזור לכם לשפר את ההבנה שלכם בפיננסית (והאמת בכל דבר שתרצו ללמוד), אלא היא תשמור את הידע הזה ותנעל אותו בזיכרון לטווח ארוך בצורה אפקטיבית יותר. וזה במיוחד חשוב ברגע שמתכוננים כמה שבועות למבחן הזה ולא רוצים להגיע למצב שברגע האמת שכחנו איזה פינה.

הדרך הזו - היא הטיפ של סטיב ג׳ובס - לדעת לחבר את הנקודות.

״יופי, נשמע מעולה, אחלה נאום גם, אבל עדיין לא ברור איך זה עוזר לי לפיננסית א׳״ - אם זה מה שאתה חושב לעצמך בראש אז הנה כמה דוגמאות להמחשה:

האם שקלת לרענן את זכרונך במסגרת המושגית של התקינה הבינלאומית? אני מתכוון, מעבר לעובדה שזה חלק מהסילבוס כמובן...

המסגרת המושגית היא כמו מפת דרכים לתקינה הבינלאומית - היא מסבירה כמעט את כל העקרונות שאתם לומדים דרך התקנים - כמו תוכיים, מבלי להבין איך כל נושא מתקשר לאחר. האמת היא שיש מכנה משותף מאחורי כל התקנים גם אם זה לא תמיד נראה כך.

דוגמה נוספת - ירידת ערך נכסים - חשבת פעם למה צריך לבחון ירידת ערך של נכסים? מה המשמעות של זה? מה הקשר בין מכשירים פיננסיים ו-IAS 36?

מה הקשר בין בין ירידת ערך של רכוש קבוע לירידת ערך של חוזה הקמה?

והאם כל זה קשור בדרך כזו או אחרת להכרה בנכס מסים נדחים בגין הפסד להעברה?

מאחורי כל השאלות האלה יש משהו שמחבר בין כל הנושאים, ברגע שמבינים את הרציונל שעומד מאחורי הנקודות הרבה יותר קל להבין (וגם לזכור) את ההוראות של התקנים.

יש קשר בין היוון עלויות אשראי לרכוש קבוע, ובין IAS 18 ו- IAS 11.

אם תקדישו מעט זמן לא רק לשינון של כללים או פינות, אם תנסו להבין את הרעיונות המרכזיים של כל תקן - ההבנה שלכם בפיננסית תשתפר באופן דרמטי, והסיכויים שתזכרו את כל זה בדיוק ברגע האמת יגדלו בצורה משמעותית.

בפיננסיתא101 אנחנו שמים הרבה דגש על הקונספט Connecting the dots של סטיב ג׳ובס מתוך מחשבה שלפעמים בתהליך ההכנה לבחינה מתעסקים יותר מדי בצד הטכני של הבחינה ולא נותנים מספיק דגש על התמונה הכוללת וההבנה של הרעיונות המרכזיים של התקנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *