איך כתיבת פקודות יומן משפרת את הבנת החומר

מי מאיתנו לא זוכר את הקורס "מבוא לחשבונאות" (במקומות מסוימים "יסודות החשבונאות"), אולי הקורס הראשון שלנו בתואר.

להתחיל ללמוד חשבונאות מרגיש כמו להתחיל ללמוד שפה חדשה. כמו בכל שפה, גם לחשבונאות יש את אוצר המילים שלה, חוקים וכללים שונים לרישום עסקאות ופעולות חשבונאיות.

וכמו בכל לימוד שפה חדשה, ההתלהבות הראשונית מ"החדש" מתחלפת תוך זמן קצר בעבודה סזיפית של תרגול כללים ושינון אוצר מילים.

בחשבונאות אנחנו משתמשים במילים כמו נכסים והתחייבויות, הכנסות והוצאות, ולחיבור בניהם ל"משפט" תקין אנחנו קוראים פקודות יומן.

במהלך הקורס כתבנו מאות פקודות יומן עד שפתאום זה נראה לנו הדבר הכי טבעי בעולם.

אבל מאז אותו קורס משהו השתנה. ככל שלמדנו קורסים מתקדמים יותר השתמשנו פחות ופחות בפקודות יומן ושמנו דגש על הטכניקה והחישוב.

גם כאשר המרצים המשיכו לכתוב פקודות יומן במהלך ההרצאות, אם זה לא היה נדרש בצורה מפורשת בתרגיל בבית או בבחינות, לא כתבנו פקודות יומן.

אולי זה לא הדבר הכי פרקטי להתחיל לכתוב פקודות יומן לכל שאלה בבחינה כשיש לחץ של זמן, אבל זה בהחלט נותן כמה יתרונות כשמתרגלים בבית או לומדים למבחן.

פקודות יומן עושות סדר בראש

מה לעשות שבחרת במקצוע מורכב ומתגמל (אוקיי, מורכב).

רק אתה יודע כמה כאבי ראש עלולה לגרום שאלה חשבונאית סטנדרטית. במיוחד שאלות מסוג "הסיפור שאינו נגמר",  שבהן מפציצים אותך עם עשרות סעיפים וגורמות לך לכווץ את המצח כאילו השאלה נלקחה מבחינה בפיזיקה גרעינית של הטכניון.

כתיבת פקודות יומן מציירת לך מפה של מבנה השאלה, מעין סידור של הפעולות והעסקאות על ציר זמן.

בשאלות מורכבות עם הרבה אירועים סדרת פקודות יומן הופכת את השאלה לברורה יותר כי רואים הכל "בעיניים" ולא צריך לחשוב על כל האירועים בו-זמנית.

פקודות יומן משפרות את הבנת קשרי הגומלין בין הסעיפים

בבחינה כמו פיננסית א' שבה כל שאלה שניה עוסקת בהשפעה על דו"ח רווח והפסד וכל שאלה שלישית עוסקת ביתרות המאזן לסוף התקופה, חשוב להבין איך כל פעולה משפיעה על כל דו"ח.

אם אתה באמת מבין את פקודות היומן שעומדות מאחורי כל עסקה, פשוטה ומורכבת כאחת, אתה כבר על חצי הדרך לקראת מעבר חלק של הבחינה.

כלי נהדר לנושאים שאתה לא אוהב

לכל אחד מאיתנו יש את הנושאים שהוא לא אוהב. הוא אף פעם לא אהב וכנראה גם לא יאהב. פשוט מההתחלה לא היה את ה"קליק" עם הנושא.

אם אתה לא בטוח איזה נושא אתה לא אוהב פשוט נסה לשים לב כשאתה פותר בחינה לרגע המדויק שבו אתה מתבאס לראות את השאלה הבאה.

רישום פקודות יומן בצורה נכונה ומסודרת מעמיק את הידע וההבנה שלך בנושא.

אתה תבין כיצד העסקה משפיעה על הספרים של החברה, האם הפעולה מגדילה את הנכס או מקטינה אותו והאם הרווח גדל או קטן, ואיך ההון העצמי מושפע מכל הסיפור הזה.

את כל הדברים האלה אתה כבר אמור להבין אוטומטית, אבל בנושאים שאתה פחות טוב בהם נסה לעבוד עם פקודות יומן ותראה שזה ישדרג בצורה משמעותית את רמת ההבנה שלך בנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *