אכזבת בחינות מועצה

למה כישלון בבחינות ההסמכה של המועצה יוצר אכזבה גדולה, למה האכזבה הזו יכולה להיות מסוכנת ואיך אפשר וצריך להתגבר עליה במהירות.

כל אחד מאיתנו עבר בחיים את השיעור הזה. כגודל הציפייה כך גודל האכזבה. בחינות ההסמכה של מועצת רואי חשבון הן הבחינות הסופיות, אלה שבסופם כל מה שנצטרך לעשות זה לספור את שעון הסטאז' לאחור עד לקבלת הרישיון.

למה האכזבה הזו היא כל כך גדולה? כי השקענו. והרבה.

3 שנים של תואר, שנת השלמה או לימוד עצמאי, שעות על גבי שעות של לימוד ושינון לאורך שנים מובילים אותנו לנקודת הכרעה, לרגע האמת. תקופת הכנה לחוצה שבה מתנתקים מכל העולם, מהעבודה, מהמשפחה ומהחברים. מהדבר הזה שנקרא חיים.

הפסיכולוגיה כאן היא די פשוטה, ככל שנשקיע במשהו יותר כך האכזבה תגדל אם זה לא יצליח, ולכן זה נורמלי וטבעי לחלוטין שיש לחץ עצום שזה יצליח לנו ונעבור את הבחינות.

אבל למרבה הצער, לפעמים לא הכל עובד חלק ולפי התוכנית ואז מקבלים את ההודעה המרה על כך שלא עברנו את הבחינה.

מהרגע הזה נכנסים ללופ מסוכן שצריך לדעת איך לצאת ממנו בחוכמה. בדרך כלל אלה יהיו השלבים:

  1. הכחשה - שוק, הלם, אי יכולת להאמין שזה אמיתי לגמרי ולא עברנו את הבחינה.
  2. כעס - בשלב הזה מתחילים להאשים את כל העולם ואחותו, ובעיקר את מועצת רואי חשבון ששמה לנו רגל עם מבחן לא הוגן. זה גם השלב שבו עולה השאלה "למה אני?".
  3. התמקחות - בשלב הזה מנסים לדבר עם כל אחד (מועצה, מערערים, מרצים ואפילו אלוהים) שלדעתכם יכול לעזור לכם לשנות את המצב בניסיון אחרון לשנות את רוע הגזרה.
  4. אשמה - בשלב הזה אנחנו מתחילים להתייסר בשאלות כמו אם רק היה לי עוד כמה דקות והייתי מספיק לענות על השאלה הזו שהייתה מעבירה אותי, או מה היה אם הייתי לומד מהסיכום ששלחו לי ולא מהמחברת הישנה ואז הייתי רואה את הפינה הזו שהופיעה בשאלה.
  5. דיכאון - נהיה עצוב כתוצאה מההודאה שזה באמת קרה לנו. יש סטודנטים ששוקעים בזה יותר מדי ומתחילים לפתח חרדה לקראת המועדים הבאים ומגיעים עם לחץ כפול, יש תחושה של חוסר תקווה ("מה אם אף פעם לא אעבור את זה?" "ואם אסיים את הסטאז' לפני שאעבור את הבחינות ואז לא אקבל את הרישיון?"), תחושה שאנחנו לא מספיק טובים, כי בכל זאת יש כאלה שעברו.
  6. קבלה - זוהי הנקודה בה משלימים עם המציאות כי זה מה שקרה ומבינים שאי אפשר לשנות את מה שקרה. אנחנו מבנים שחוץ מזה שלא עברנו את הבחינה לא קרה שום דבר והחיים ממשיכים הלאה, ושבסופו של דבר נעבור אותה.

עכשיו, כמובן שאתם לא רובוטים ואי אפשר שלא להתאכזב אחרי שהשקענו כל כך הרבה זמן, אנרגיות וכסף כדי לעבור את הבחינות האלה.

אבל הדבר החשוב ביותר  במצב של כישלון במבחן זה להיכנס לפרופורציות, וכמה שיותר מהר. זה לא קל, אבל חשוב מאוד.

הכישלון הזה הוא זמני והוא לא מגדיר אתכם. להפך, הוא רק יחזק אתכם - גם אם קשה קצת לראות את זה מיד כשזה קורה.

תחשבו למה לא עברתם ומה תעשו בפעם הבאה כדי שזה לא יקרה, חפשו את הסיבות אצלכם ותניחו לקונספירציות בצד.

החיים מזמנים לנו הפתעות, חלקן נעימות יותר וחלקן פחות - אל תכעסו, אל תאשימו, תקבלו את זה כחלק מהדרך שאתם עוברים ותצאו חזקים.

תפיקו את הלקח, תלמדו את השיעור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *