הבעיה עם פיננסית א׳ של המועצה והפתרון

problem_sol

הרבה סטודנטים שויתרו על שנת ההשלמה והחליטו ללמוד לבד או סטודנטים ששוקלים לעשות את זה, מסתכלים על אחוזי המעבר בפיננסית א׳ במועד האחרון 38.13% (!) ושואלים את עצמם - ״מה יש בה בפיננסית א׳ הזאת שגורם לה להיות בחינה קשה לפחות פי 2 (!) למעבר מפיננסית מתקדמת? זה בסך הכל פיננסית א׳!!!״.

לעובדה שהבחינה הזו היא המכשול העיקרי עבור הסטודנטים שלומדים עצמאית יש מספר גורמים:

  1. מבנה הבחינה - 40 שאלות אמריקאיות שזה אומר: אין ניקוד חלקי על דרך ולכן חייבים להגיע על השקל לתשובה, ניסוחים מבלבלים, שגיאות נפוצות של סטודנטים שממתינים לכם בין התשובות האפשרויות וכיוצ״ב.
  2. לחץ זמן - לכל שאלה יש בממוצע 7.5 דקות. זה מספיק זמן לשאלות הפשוטות אבל מאוד מאתגר בשאלות היותר מורכבות.
  3. מסגרת לימוד - לא תמיד ברור לסטודנטים איך צריך ללמוד לבחינה הזו, מתי צריך להתחיל ללמוד, כמה זמן צריך להשקיע בכל נושא, במה כדאי להתמקד, מאיזה חומרים מומלץ ללמוד,  איך להתכונן לחלק התיאורטי וכו׳.

עם כל הבעיות האלה אפשר להתמודד.

למשל, כדי להתרגל ולהתכונן למבנה הבחינה פותרים מבחנים משנים קודמות (כמה שיותר מבחנים וכמה שיותר פעמים יותר טוב), כולל פתירת של חלק מהשאלות עם זמנים.

הבעיה הכי גדולה עם פיננסית א

מעבר לבעיות שהזכרתי לעיל - שבלי לתת להם מענה יהיה לך מאוד קשה לעבור את הבחינה הזו, בטח בפעם הראשונה - יש בעיה נוספת שכבר דיברתי עליה לא מעט בעבר והיא עומק ההבנה הנדרש בבחינה הזו.

בגלל מבנה הבחינה - שאלון אמריקאי - חייבים לדעת כל נושא על כל הפינות שלו בתקן ואיך הוא משתלב עם נושאים אחרים.

אפשר לחשוב על זה כך: אם נניח שיש בתקן כלשהו 100 סעיפים, ואתה מבין ויודע ליישם 99 סעיפים מהתקן בצורה מושלמת (!), אבל בשאלה שתופיע לך בבחינה יהיה נתון שמתייחס לאותו סעיף שאותו לא למדת (או שלמדת אבל לא הבנת כמו שצריך) - אתה תקבל ציון 0 על השאלה.

ממש ככה.

למרות שאתה שולט ב-99% מהתקן הציון שלך על השאלה יהיה 0 כי זה מבחן אמריקאי ובלי לדעת את אותו סעיף לא תצליח להגיע לתשובה לא משנה כמה חזק תנסה.

הפתרון: מהרגע שהחלטת שאתה ניגש לפיננסית א׳, בכל רגע שאתה לומד תוודא שאתה באמת מבין מה שקראת. לא בערך, לא פחות או יותר, לא יהיה בסדר.

זה המבחן שלך וחבל שתצטרך לעשות אותו שוב בגלל סעיף אחד מסכן... תאמין לי שאתה לא רוצה להיות שם (:

אני אומר זאת שוב: בכל רגע שאתה מקדיש ללימוד תוודא שבאמת הבנת.

איך לוודא *שבאמת* מבינים את החומר

הדרך היחידה שבה תוכל להיות בטוח שבאמת הבנת משהו היא ליישם. ובליישם הכוונה ללתרגל.

למדת משהו? לך לתרגל. מה שהצלחת הבנת - כמובן בלי לנחש (; ומה שלא הצלחת - אתה צריך לחזור על החומר עד שתבין. אל תוותר לעצמך.

כל סוג של תרגול יכול להיות טוב, אבל כמובן שהכי מומלץ לתרגל שאלות מועצה, וכמה שיותר -יותר טוב. במיוחד שאלות מורכבות, כאלו שבשביל לפתור אותן צריך להכיר יותר מתקן אחד.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *