המועצה: נשווה שיעור המעבר ב-פיננסית מתקדמת מועד אביב 2017 למועדים קודמים

הבוקר פרסמה מועצת רואי חשבון הודעה לפיה בתום דיון בהשתתפות נציגי הסטודנטים, הובהר כי שיעור המעבר בבחינה האחרונה בחשבונאות פיננסית מתקדמת שהתקיימה ביולי 2017 יהיה דומה לשיעור המעבר במועדים הקודמים.

בדיון העלו נציגי הנבחנים טענות שונות בעניין עומס הבחינה, אורכה, משך הזמן שניתן לפתרונה, רמתה המקצועית הגבוהה והיעדר הודעה מוקדמת והכנה מצד המועצה על שינוי במתכונת הבחינה.

המועצה הבהירה כי אין שינוי במדיניות של הבחינות ואין ניסיון מצד המועצה לחסום את שערי הכניסה למקצוע בפני הסטודנטים, וכי למעשה ההפך הוא הנכון, שכן קיים מחסור במתמחים.

השינוי בסגנון השאלות, שעליו התלוננו הנבחנים, נבע מכניסתו לתפקיד של פרופ' חיים אסייג לתפקיד מרכז הבחינה, ומתוך שאיפה "לשלב בבחינה אלמנטים הבודקים יכולת חשיבה לעומק וניתוח, ולא רק יכולת שינון".

בתום הדיון הובטח כי "במידת הצורך, תפעל המועצה לבצע התאמות במנגנון הבדיקה, כך ששיעור המעבר בבחינה לא יהיה שונה משמעותית משיעור המעבר הממוצע במועדים הקודמים".

מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רו"ח, עו"ד אמי פלמור, מסרה כי היא מודה לסטודנטים שהשתתפו בדיון וכי בפני המועצה עומדת מטרה אחת בלבד והיא  להבטיח כי רואי החשבון, הממלאים תפקיד מפתח כשומרי סף במשק ובשוק ההון הישראלי, יהיו אנשים מקצועיים וראויים.

יחד עם זאת, טענה פלמור, הדיון שהתקיים מהווה הזדמנות לשיפור העבודה של המועצה ולהפקת לקחים. פלמור הודיעה כי תפעל באופן מיידי להביא נהלי בקרת איכות חדשים לאישור המועצה.

יופי, מה זה אומר לגביי? יהיה פקטור? עברתי את פיננסית מתקדמת או לא?

מההודעה של המועצה ניתן להבין שיהיה פקטור כזה שיביא את אחוז המעבר במועד האחרון שככל הנראה נמוך באופן חריג לאחוז המעבר הממוצע שהיה במועדים האחרונים. נציין כי טרם הושלמה בדיקת כל מחברות הבחינה ולא התפרסם נתון רשמי של המועצה על אחוז המעבר עד שלב זה של הבדיקה.

המשמעות היא שלפחות לחלק מהסטודנטים שנכשלו, בעיקר אלו שהיו גבוליים מבחינת הציון, יש סיכוי לעבור את הבחינה בזכות הפקטור הזה.

לגבי שאר הסטודנטים שקיוו שיפסלו את הבחינה ויעבירו את כולם - זה לא יקרה, והם יצטרכו לגשת לבחינה הזו שוב. הציונים שטרם פורסמו, יינתנו לאחר סיום הבדיקות והשוואת אחוז המעבר למועדים האחרונים.

לגבי המועד הבא, סביר להניח בעקבות הפקת הלקחים מהבחינה האחרונה שלא נראה בחינה באותה רמת קושי כמו הבחינה הקודמת, אך בהחלט במהלך השנים הקרובות הבחינה הזו צפויה לעבור שינויים ולבחון יותר יכולת חשיבה וניתוח ופחות יכולות שינון וזיכרון.

להודעת המועצה המלאה לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *