השנה שבה עברנו את בחינות המועצה

יש משהו סמלי בתקופת החגים הזו בתחילת השנה העברית שגורם להרבה ישראלים לעשות חשבון נפש, חשבון T אם תרצו, ולבדוק איזה אירועים או ציוני דרך מהשנה שחלפה הם זוקפים לזכותם ואיזה מהם לחובתם.

אבל חוץ מסיכום העבר, שנה חדשה כוללת גם זריקת מבט אופטימי אל עבר העתיד, הבטחות והצבת מטרות לקראת השנה החדשה, למשל - לעבור את בחינות מועצת רואי חשבון.

אז איך אפשר להפוך את תשע"ג לשנה שבה עברנו את בחינות המועצה? מה צריך לקרות כדי שבעוד שנה מהיום נסתכל אחורה ונגיד לעצמנו "עשינו את זה!".

הנה רשימת המלצות (לא סגורה) שיגרמו לזה לקרות בשבילכם. הרגישו חופשי להוסיף את ההמלצות שלכם בתגובות בתחתית הפוסט.

הזמן הכי טוב להתחיל ללמוד לבחינות מועצה היה לפני 4 שנים, הזמן הכי טוב לאחר מכן זה עכשיו

זוהי כמובן פרפרזה למשפט הידוע "הזמן הכי טוב לשתול עץ היה לפני 20 שנה, הזמן הבא הכי טוב הוא עכשיו" (פתגם סיני עתיק?!).

כמו בהרבה מצבים בחיים הדרך הכי טובה להתמודד עם אתגרים היא פשוט לעשות את זה. הדרך הטובה ביותר לעבור את בחינות מועצת רואי חשבון היא פשוט לשבת וללמוד.

לא קיימת דרך (חוקית) אחרת לעבור את הבחינות האלה מבלי להשקיע הרבה זמן ואנרגיות בלימוד יסודי של כל הנושאים בסילבוס.

צריך לתת את השעות, וגם שעות נוספות אם צריך, וזה יהיה חכם מאוד להתחיל ללמוד כמה שיותר מוקדם ולא לחכות לדקה ה-90. למעשה הזמן הטוב ביותר להתחיל ללמוד הוא ממש עכשיו!

תפטר ממסיחי דעת

לא משנה מה הדבר שגורם לך לסטות בכל פעם מחדש מהלמידה - תפטר מזה.

טלפון, טלוויזיה, facebook, ynet, Ipad, משחקי מחשב - כל אלה הם חלק מהמכשולים בינך לבין השגת המטרה שלך שהיא לעבור את הבחינות מועצה. הזמן שאתה מבזבז על המסיחים האלה זה זמן יקר שאתה לא לומד.

כבה את הטלפון בשעות שאתה לומד, תוציא את הסוללות מהשלט של הטלוויזיה או תשתמש בתוסף מיוחד לגוגל כרום שמונע כניסה לאתרים שהם מסיחי דעת כרוניים.

נצל את הזמן שלך בחוכמה

הזמן הוא המשאב הכי יקר שלך כשאתה לומד לבחינות מועצה.

אל תשלה את עצמך שיש עוד הרבה זמן עד לבחינות כי הזמן טס. השבועות והחודשים עוברים הרבה יותר מהר ממה שנדמה לך, ובסופו של דבר תמצא את עצמך נמצא במירוץ נגד הזמן כשתראה את תאריך הבחינה הולך ומתקרב.

אבל החוכמה האמיתית היא לנצל את הזמן שיש בצורה אפקטיבית. אין טעם סתם לקרוא את המחברת אם שניה לאחר מכן אתה לא מצליח לפתור שאלות לדוגמה בהצלחה.

ההספק חשוב, אבל ההבנה חשובה יותר. למשל, לכל שאלה שאתה עובר עליה תקדיש זמן כדי להבין את התשובה, את הכלל או חלק מהפתרון שלא ידעת ותרשום לך בצד את התובנות שלך.

מעבר לאקט עצמו של הכתיבה שמסייע להרבה אנשים לזכור את החומר טוב יותר, רצוי לעבור על הרשימות האלה מספר פעמים עד לבחינה כדי להטמיע אותם כמה שיותר בזכרון.

חלק את זה לחתיכות קטנות

מטרות גדולות הן חשובות ברמה האסטרטגית כי הן מצביעות לך על הכיוון הרצוי. לעבור את בחינות מועצת רואי חשבון זוהי דוגמה למטרה גדולה.

הבעיה העיקרית של מטרות גדולות היא שלפעמים הן כל כך גדולות או שהן נראות כל כך רחוקות עד שלפעמים נתקעים ולא יודעים איך להתקדם או אפילו מאיפה להתחיל.

כמות הנושאים שצריך לדעת לקראת הבחינות מועצה היא עצומה. לפעמים מרוב שהסילבוס כל כך כבד קל ללכת לאיבוד ומטרה כמו "לעבור את הבחינות" נראית פתאום כבעלת סיכויים קלושים בלבד להשגה.

אז מה סטודנט חכם צריך לעשות?

לפרק את הסילבוס הכבד לחתיכות קטנות של נושאים קלים לעיכול.

אם במקום "לעבור את הבחינה" כיעד גדול, תציב לעצמך יעד שבועי להבין את הנושא של דוחות מאוחדים, זה כבר נראה כמו דבר הרבה יותר מוחשי. ואם תמשיך לחתוך בבשר ותציב לעצמך יעד יומי צנוע כמו להבין עסקאות פנימיות בדוחות מאוחדים זה כבר יעד מאוד ריאלי מבחינתך וקל יותר "לראות" איך אתה באמת עומד בו.

תעבוד על שרירי ההתמדה שלך

כבר השתמשת בכל התירוצים האפשריים והתיישבת ללמוד, כבר כמה שעות שאתה נאבק עם החומר עד שאתה מגיע לתחושה של "נמאס לי, אני לא יכול לראות את ה*** הזה יותר".

בפעם הבאה שזה קורה לך, אני רוצה שתעשה ניסוי. קח לעצמך דקה - ותמשיך ללמוד.

כמה זמן הצלחת ללמוד לאחר מכן? 5 דקות? חצי שעה? שעה וחצי? זה מבחן פשוט ליכולת התמדה שלך.

זה כמו שריר שאתה צריך לעבוד עליו, ובאיזה שהוא שלב נראה שהשריר פשוט מתעייף, אבל בדיוק אז אפשר לתת עוד פוש קטן אחרון ושם מושג השיפור ביכולת השריר.

הרבה פעמים סטודנטים לא מעריכים את היכולת האמיתית שלהם להתמיד בלימודים. לפעמים נראה שזהו, אין מצב להסתכל על זה יותר, אבל אחרי דקה שנרגעים מגלים שאפשר להמשיך, והתוצאות לפעמים מפתיעות.

מעבר לזה שפיתוח היכולת הזו תעזור לכם ללמוד יותר, יש סיבה נוספת שכדאי שיהיו לכם שרירי התמדה גדולים.

בבחינה עצמה הרבה סטודנטים יכולים להגיע למצב שבו הם לא יכולים להמשיך. אין להם כבר כוחות, השאלות הזויות ואין להם מושג קלוש איך להמשיך מהמצב הזה.

באופן טבעי קל להכנס במצב כזה לפאניקה שתפגע לכם בצורה אנושה בסיכויי ההצלחה לעבור את הבחינה הזו בשלום. מצד שני אם שרירי ההתמדה שלכם מפותחים דיים, תוכלו לעצור לרגע, לקחת אוויר, ולהמשיך לפתור את הבחינה בצורה הטובה ביותר שאתם יכולים.

‫2 תגובות על “השנה שבה עברנו את בחינות המועצה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *