איך הכלים הנכונים יכולים לעזור לך לעבור את פיננסית א'

tb

הייתם מעלים בדעתכם נגר שבא לבנות אצלכם פרגולה בלי ציוד? בלי משור, בלי פטיש ובלי מסמרים? הייתם שוכרים אותו?

אתם יכולים לדמיין גנן שמגיע לטפל בגינה שלכם בלי מכסחת דשא, מגרפה או מזמרה?

אני מניח שלא.

אז למה אתם הולכים למבחן בפיננסית א' שהתכוננתם אליו הרבה זמן והשקעתם המון אנרגיות בלי שיש לכם ארגז כלים?

הנה מספר כלים שכדאי להכיר, לזכור ולשלוף אותם במקרה הצורך ברגעים הקשים במבחן עצמו.

#1 להשתמש בתשובות

כן, מבחנים אמריקאים זה לא כיף.

אמנם סטטיסטית יש סיכוי של 20% לפגוע בתשובה הנכונה גם אם אין לך מושג קלוש בנוגע לשאלה, אבל כל מי שאי פעם ניסה להמר במבחן עם שאלות אמריקאיות יכול להעיד שהסטטיסטיקה הזו היא שקר 🙂

אבל האם ידעת שאפשר לנצל את התשובות שהמועצה שותלת לך כדי לשפר את הסיכוי שלך להגיע לתשובה הנכונה?

בשאלות תיאורטיות למשל, לפעמים תשובה אחת שופכת אור על תשובה אחרת בכך שהיא פתאום מקפיצה לך רמז למה התשובה הקודמת שחשבת שאולי היא נכונה - עכשיו, בטוח היא לא נכונה. לפעמים התשובה יכולה להזכיר לך בכלל את החומר אם לא הבנת את השאלה או את הסוגיה שיש בשאלה.

זו גם הסיבה שבתיאורטיות תמיד חייבים לקרוא את כל התשובות בקפידה ולא למהר לסמן תשובה שנראית לנו סבבה.

גם בשאלות חישוביות מומלץ לעבוד עם התשובות. לדוגמה, אחד הדברים שהמועצה הכי אוהבת לעשות זה לשים תשובות ביניים ו/או תשובות שגויות ונפוצות שסטודנטים תמיד מגיעים אליהם בין 5 התשובות האפשריות.

מה סטודנט חכם צריך לעשות? לחכות לזה.

נניח שיש לך שאלה בחכירה מימונית בספרי החוכר ונדרשת לחשב את ההשפעה על רווח והפסד לשנה מסוימת. תצפה לזה שתהיה לך בין התשובות תשובה שכוללת רק את הוצאות הפחת על הנכס בחכירה או את הוצאות המימון, ואולי אפילו שילוב עם החזר הוצאות למחכיר.

אבל רק תשובה אחת שכוללת את כל ההשפעות היא הנכונה וכמובן שגם היא תחכה לך בין התשובות.

#2 לעבוד עם צ'ק ליסט

אתה רואה שאלת מסים? תרשום לידה: שוטפות ונדחות.

נתקלת בשאלת חכירות? תרשום ליד השאלה: רווח, מימון, החזר הוצאות.

קרא את השאלה ולפני שתפתור תרשום לעצמך דברים שצריך לשים לב אליהם כדי שתגיע לסמן את התשובה תוכל לסמן לעצמך שהתייחסת לכל הדברים שרשמת לעצמך ולא פספסת שום דבר.

הצ'ק ליסט יכול להיות גם שלבי עבודה בפתרון. למשל ראית שאלת השקעה במכשיר חוב שסווג כזמין למכירה - רשום לעצמך את השלבים: עלות מופחתת לפי ריבית רכישה + קרן הון.

כמובן שהכל שאלה של עלות מול תועלת. ככל שתרגלת יותר מבחנים משנים קודמות אתה כבר יודע פחות או יותר למה לצפות ברוב השאלות שתפגוש.

לפעמים אין זמן במבחן לשבת ובכל שאלה לרשום צ'ק ליסט, ולכן יש כלי מתקדם יותר שנקרא צ'ק ליסט דינמי. מה זה אומר?

פשוט קוראים את השאלה ובכל פעם שרואים נתון שמדליק לנו נורה ואנחנו יודעים שהוא ישפיע על התשובה ישר לרדת למטה לשאלה ולרשום במילה או שתיים למה צריך לשים לב.

כשבסופו של דבר תבוא לסמן את התשובה תשים לב אם התייחסת לכל מה שרשמת לעצמך ותוודא שלא שכחת כלום.

#3 להתעלם מהמספור של השאלות

יכול להיות שככה המוח שלנו מתוכנת או שיש איזה שהוא אפקט פסיכולוגי שגורם לסטודנטים לפתור את השאלות לפי הסדר או להקדיש לכל שאלה את אותו פרק זמן.

אם אתה לא מבין מה הבעיה עם זה, זה רק הוכחה לכך שזה נכון.

בוא נודה בזה, יש שאלות די פשוטות (למרות שגם בהן אפשר ליפול), ויש שאלות קשות ובלתי פתירות (לפחות בלחץ של המבחן).

אם הסכמת למשפט הקודם, בוודאי תסכים לכך שכל שאלה מקבלת את אותו ניקוד בדיוק, בין אם היא קלה ובין אם היא סופר קשה על גבול הלא פתירה.

ואם אתה עדיין איתי, אתה כבר מבין שעדיף לפתור כמה שיותר שאלות קלות, ואחרי שסיימת עם כל הקלות לעבור לבינוניות ובסוף להגיע לקשות.

מה חכם יותר? להשקיע את הזמן שלך איפה שיש לך סיכויים לגרוף יותר נקודות או איפה שייקח לך הרבה זמן ותסכול וגם לא בטוח שתצליח לפתור.

אוקיי, אז אולי שכנעתי אותך למה לא תמיד כדאי לעבור על השאלות לפי הסדר, אבל למה לא להקדיש לכל שאלה פרק זמן קבוע זה פחות טריוויאלי כי בכל זאת צריך לשמור על מסגרת הזמנים של הבחינה.

אחד הדברים הכי מבאסים זה לראות שטעית בשאלה בנושא שמבחינתך נחשב נושא קל שאתה שולט בו. אם לא תעבור את הבחינה הזו בגלל שאלה אחת או שתיים כאלה זה פשוט יהיה מתסכל.

לכן, שווה לפתור את השאלות הקלות כמו שצריך, גם על חשבון השאלות הקשות, ולוודא שמצד אחד לא נבזבז יותר מדי זמן עליהן בכך שנבדוק כל דבר 7000 פעם, אבל מצד שני לא להריץ אותן סתם כי הן קלות ובסוף לאבד נקודות יקרות.

#4 להשתמש (בכל) הנתונים

נפריד בין 2 סוגים של נתונים: נתונים חשובים ונתוני סרק.

נתונים חשובים אלה נתונים שאתה חייב להשתמש בהם כדי להגיע לתשובה הנכונה.

נתוני סרק אלה נתונים שאתה חייב להתעלם מהם כדי להגיע לתשובה הנכונה.

לפעמים החלק העיקרי בשאלה זה להבין אם נתון הוא רלוונטי ולכן חשוב או שהוא לא רלוונטי והוא אמור בסך הכל לבלבל אותך.

כשאתה קורא את הנתונים בשאלה, נסה לעבור נתון נתון ולהסביר לעצמך בראש (לא צריך אפילו לרשום) - האם זה רלוונטי? או למה שמו את הנתון הזה כאן?

אם אתה חושב שמדובר בנתון חשוב - אתה צריך לדעת להסביר לעצמך בראש למה אתה צריך אותו. כנ"ל בנתון סרק - תסביר לעצמך בראש למה זה לא קשור עכשיו למה ששאלו אותך.

כל זה נראה לך כמו תהליך ארוך שגוזל המון זמן, אבל למעשה זה תהליך מאוד קצר שלוקח שניות ספורות ואתה ממילא עושה אותו בדרך כזו או אחרת כשאתה קורא נתונים של שאלה.

כל מה שאני מציע כאן זה מודעות וארגון בסיסי של הנתונים.

#5 התמודדות עם אשכול שאלות

אין דבר מבאס יותר מלראות מקבץ שאלות שמתייחסות לאותם נתונים הנפרסים על פני עמוד שלם בכתב קטן שמוציא את העיניים. במיוחד אם מדובר בנושא שאתה פחות אוהב ופחות חזק בו.

אבל מאחר ורוב השאלות בפיננסית א' הן מהסוג הזה, שווה להגיד על זה כמה מילים.

יש לנו שני סוגים עיקריים של אשכולות:

  • אשכול נבנה - בסוג הזה של השאלות, צריך להשתמש כמעט בכל הנתונים או שאי אפשר לפתור את השאלה הבאה אם לא הבנו את השאלה הקודמת. בשאלות האלה חשוב מאוד לעבוד מסודר ובשיטתיות. היתרון של השאלות האלו שאם השקעתם בהבנת השאלה ופתרתם מסודר, אז לענות על השאלות אחר כך זה כבר החלק הקל יותר, ולפעמים בזמן שתפתרו שאלה אחת, תהיה לכם כבר את התשובה לשאלה הבאה.
  • אשכול אקראי - בסוג הזה של השאלות, אמנם רשמו לכם סיפור ארוך עם מיליון נתונים, אבל אפשר לפתור כל שאלה נקודתית. כלומר רק חלק מהנתונים מתייחסים לשאלה מסוימת ושאר הנתונים לא רלוונטיים. היתרון בשאלות האלו הוא שאם מדובר בנושאים מאוד קשים, עדיין אפשר לפתור חלק מהשאלות היותר קלות (בדרך כלל בכל אשכול יש לפחות שאלה אחת שהיא סבירה). כשמגיעים לאשכול של נושא קשה ההמלצה היא לעבור על כל השאלות ולבדוק מה כן אפשר לענות.

#6 איך להכריע בין 2 אפשרויות סבירות

הגעתם לשאלה הבאה, קראתם אותה ונראה לכם שאפשר לפרש נתון מסוים או את השאלה הבאה ביותר מדרך אחת.

זה נובע או מניסוח לא טוב או לא מספיק ברור של המועצה (קורה המון!) או מחוסר הבנה מספק של החומר של הסטודנט - שלזה לא נתייחס כרגע 🙂

כשזה קורה יש רק 2 דברים שאפשר לעשות (כמובן לאחר שקראתם את השאלה היטב ואתם בטוחים שאפשר לפרש את זה כך או כך ושתי הדרכים נראות לכם סבירות ולגיטימיות).

הדבר הראשון זה לנסות לפתור בשתי הדרכים ולהסתכל על התשובות. אם רק בדרך אחת הגעתם לתשובה, מעולה.

הדבר השני שאפשר לעשות הוא במקרה שבשתי הדרכים אתם מגיעים לתוצאות שמופיעות בתשובות, לנסות לבדוק שוב שאין איזה נתון שהתעלמתם ממנו (או שלא התעלמתם ממנו למרות שהוא נתון סרק), ואם עדיין אתם מאמינים שניתן לפרש לכאן או לכאן או שיש בעיית ניסוח - פשוט תבחרו את האפשרות שנראית לכם הכי סבירה (ניתן לחשוב על דוגמאות מבחינות משנים קודמות - אם ראיתם פעם משהו דומה), וכמובן לציין זאת על גבי הבחינה למקרה שתצטרכו לערער.

אם היה לכם אינטרנט או חבר טלפוני זה היה יכול להיות מצויין אבל במבחן אין את זה, אסור לכם לדבר עם הסטודנטים האחרים, הטלפונים שלכם מכובים בתיקים בצד והבוחנים לא באמת יודעים מה זה תזרים מפעילות השקעה.

לכן, כשיש לכם בעיית ניסוח או פרשנות כאמור - תנסו להעזר בתשובות ואם לא תצליחו תבחרו באפשרות הסבירה ותרשמו את זה על הבחינה. אין יותר מדי מה לעשות מעבר לזה (לפחות לא בזמן הבחינה עצמה).

#7 להשתמש בהגיון בריא

לפעמים אנחנו לומדים יותר מדי ועובדים ממש כמו מכונות במבחן, שזה בדרך כלל מצויין.

אבל לפעמים צריך לדעת להשתמש בהגיון ולחשוב אם התוצאה שקבלתם הגיונית (אפילו אם היא מופיעה בתשובות). האם הפתרון שלכם עושה שכל?

במיוחד שווה להשתמש בהגיון שלכם לפסול תשובות שלא הגיוניות בעליל, ואז - גם אם תצטרכו להמר תוכלו להגדיל את הסיכויים שלכם מ-20% לעד 50%.

לדוגמה, נניח שיש לכם יחידה מניבת מזומנים ונדרש למצוא את הסכום בר ההשבה של היחידה.

אם למשל השווי ההוגן בניכוי עלויות מכירה לא מופיע בתשובות, אז בהכרח אפשר לפסול את כל התשובות שנמוכות מהשווי ההוגן בניכוי עלויות למכירה, כי סב"ה זה הגבוה מבניהם.

בסופו של דבר, אם הגעתם לשאלה שפשוט אין לכם שמץ של מושג איך לגשת אליה, ההיגיון שלכם זה הכלי האחרון לפני שפשוט תהמרו על תשובה (לא משאירים שאלות ריקות לא משנה מה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *