האם אתה הסטודנט היעיל או הסטודנט האפקטיבי?

מעט אנשים יודעים שקיים הבדל בין יעילות (Efficiency) ואפקטיביות (Effectiveness), ועוד פחות מהם יודעים מהו, אבל האמת היא שמדובר בשני מושגים שונים לחלוטין.

הם לא בהכרח סותרים אחד את השני, אך הם בהחלט לא אותה גברת בשינוי אדרת.

אין סטודנט שהוא רק אפקטיבי או סטודנט שהוא רק יעיל, וסביר להניח שבכל אחד יש רמה מסוימת של אפקטיביות ויעילות.

יעילות בלימודים

יעילות היא למעשה הדרך הקצרה ו"החסכונית" ביותר לבצע פעולה מסוימת.

לדוגמה, נניח שיש לך מבחן בעוד 5 ימים ואתה צריך להספיק לקרוא מחברת בת 120 עמודים.

אם תקרא 30 עמודים כל יום, תוכל להספיק לקרוא את כל החומר בתוך 4 ימים, ויישאר לך יום לתרגל בחינות לדוגמה.

אבל אם תהיה יעיל יותר ותקרא 40 עמודים כל יום, תסיים את המחברת בתוך 3 ימים ויישארו לך יומיים לתרגול בחינות.

יעילות נמדדת במונחים של הספק ומשאבים. אם אנחנו מדברים על לימודים המשאב הכי חשוב שלך הוא כמובן הזמן ולכן ככל שתספיק יותר בפחות זמן כך תהיה יעיל יותר.

סטודנט שרוצה להיות יעיל יותר יכול לשאול את עצמו: "איך אני יכול לבצע את משימה X ב-Y זמן פחות?".

איך תדע אם אתה סטודנט שלומד ביעילות? אם בדרך כלל אתה מסיים להתכונן לבחינות לפני הזמן ולא מרגיש שאתה צריך עוד כמה שעות או ימים או שאתה נוהג לסיים לכתוב את הבחינות הרבה לפני כולם, סביר להניח שאתה סטודנט יעיל.

אפקטיביות בלימודים

אפקטיביות נמדדת בתוצאות כמו למשל כמות שאלות ותרגילים שפתרת נכון או ציונים במבחנים.

נניח שאתה רוצה ללמוד לבחינה והתכנון שלך כולל: קריאת תקני חשבונאות, קריאת המחברת פעמיים, פתירת התרגילים בקורס, סיכום המחברת ופתירת בחינות משנים קודמות.

סטודנט שרוצה להיות אפקטיבי יותר צריך לשאול את עצמו: "איזו משימה x אני צריך לעשות עכשיו כדי להגיע לתוצאה y?".

כמובן שכדי לדעת איזו משימה יותר אפקטיבית צריך מעט ניסיון ומודעות עצמית, אך סביר להניח שבשלב הזה יש לך כבר מספיק ניסיון כדי לקבוע איזה דברים יותר "עובדים" לך ואילו פחות.

איך תדע אם אתה סטודנט אפקטיבי? אם בדרך כלל אתה משיג את יעדי הציונים או יעדים אחרים שהצבת לעצמך, סביר להניח שאתה סטודנט אפקטיבי.

מה עדיף להיות? יעיל או אפקטיבי?

אפקטיביות היא הבסיס להצלחה משום שהיא מתמקדת בתוצאה.

אם בכל זמן נתון שאתה מתכונן לבחינות תשאל את עצמך "איזו משימה אני צריך לעשות עכשיו כדי להתקדם עוד צעד לכיוון המטרה שלי", יש לך סיכוי גבוה מאוד להגיע לתוצאות הרצויות.

לעומת זאת, אם בכל תקופת בחינות תשאל את עצמך "איך אני מעיף את המחברת ביום וחצי ועובר על הבחינות לדוגמה 3 פעמים לפחות" אתה על הנתיב הנכון להפוך לסטודנט יעיל יותר.

בהנחה שאתה שואף להשיג תוצאות, בין אם זה רק "לעבור" או לקבל 90 בבחינה, אתה צריך לשים את שיפור האפקטיביות שלך בעדיפות עליונה, ושיפור היעילות בעדיפות שניה. 

לסיכום, להיות אפקטיבי הרבה יותר חשוב מלהיות יעיל, תוכל לעבור בשלום את תקופת הבחינות אם תהיה אפקטיבי, גם אם לא תהיה יעיל במיוחד, אבל יהיה לך הרבה יותר קשה לשרוד את הבחינות אם תהיה יעיל אבל לא אפקטיבי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *