למה לו"ז "מומלץ" לבחינה זה רעיון גרוע (ומה אתה באמת צריך)

luzכמעט תמיד במהלך תקופת ההכנה לבחינות מועצת רואי חשבון אפשר לראות המון סטודנטים שמחפשים לו"ז הכנה "מומלץ" לבחינה, אם אפשר איזה לו"ז של מרצה בכיר, בכיר מאוד, אולי אפילו של אלי פאר בכבודו ובעצמו. אבל גם אם אין, אז שיהיה איזה משהו מומלץ, לא חשוב מי כתב אותו, העיקר שיהיה מומלץ. עזבו, העיקר שיהיה לו"ז.

השאלה שאני באמת רוצה לשאול היום היא - האם הלו"ז הזה זה מה שאתה מחפש? האם זה מה שאתה באמת צריך?

אני מאמין שלו"ז "מומלץ" יכול להיות רעיון גרוע במיוחד. הנה הסיבות:

1. סטודנטים שונים = אילוצים שונים

אחת הבעיות המרכזיות של לו"ז לימודים "מומלץ" היא הנוקשות שלו.  דף קסם אחד שאמור להתאים לכולם - זו כביכול הדרך המומלצת ללמוד. אבל האם זה הגיוני שלכל הסטודנטים מתאים אותו לו"ז?

האם מתמחה או מישהו שעובד במשרה מלאה זה כמו סטודנט שיושב כל היום בבית ולומד לבחינה? האם סטודנט שלא רואה שום דבר בעיניים חוץ מהמבחני מועצה זה כמו אמא שעובדת מסביב לשעון וצריכה לטפל בילדים?

2. סיכויים נמוכים שתעמדו בלו"ז AS IS

בעיה נוספת שיש בלו"זים "מומלצים" שגם היא חלק מובנה בחוסר הגמישות שלהם - אין מקום לבלת"מים. רוב הלו"זים יוצאים מנקודת הנחה שתשקיעו כל יום X שעות (בלו"זים "הוליסטיים" אומרים לכם לנוח יום אחד - תודה באמת).

אבל החיים הם לא איזה אלגרותים שאתם יכולים להזין כמה פרמטרים ואז לעבוד כמו מכונות. חתונה פה, אירוע אחר שם, מחלה, לחץ בעבודה, טובה לחבר, בילויים לא מתוכננים, חופשה, מילואים, האינטרנט לא עובד, בעיות אינסטלציה בדירה או מלחמה. החיים מלאים באירועים לא מתוכננים.

בכל פעם שיקרה לכם אירוע כזה - ובנינו מה סיכוי שלא יקרה לכם דבר כזה לפחות פעם אחת במהלך ההכנה לבחינה - אתם תיסטו מהלו"ז ותתקשו לחזור אליו.

הסטייה הזו לא הייתה כל כך נוראית אם היא לא הייתה מובילה לנקודה השלישית והאחרונה:

3. לו"ז "מומלץ" מייצר היסטריה

דמיינו לעצמכם את התסריט הבא:

במהלך הלמידה אתם מגיעים לנושא שהלו"ז "המומלץ" שלכם תימחר אותו ב-3 ימים. אתם מתחילים לקחת את הסיכום ולקרוא את השיעורים. רק מה, זה אחד הנושאים היותר מסובכים וקשים שיש בפיננסית, ומה לעשות לוקח לכם קצת זמן להבין את החומר.

אחרי חצי יום לימוד שקראתם רק איזה 7-8 עמודים, כי אתם מנסים להבין באמת ובתמים את החומר ולא סתם לרפרף על המחברת, אתם מתחילים להסתכל על השעון ולהבין שאתם מתחילים לסטות מהלו"ז. אחרי יום לימודים ו-20 עמודים שסיימתם לקרוא ב23.00 בלילה כשהמוח כבר לא יכול לספוג שום דבר חדש אתם כבר מבינים שיצרתם "בור" בלו"ז והמשמעות היא שמחר תצטרכו להספיק יותר.

הבעיה שמחר החומר לא נהיה פשוט יותר, ובגלל שהחלטתם לקרוא הכל שוב מהתחלה כשאתם מרוכזים "תבזבזו" לכם עוד זמן יקר, והלחץ רק יילך ויעלה. אתם כבר רואים לאן זה הולך נכון?

אז מה הפתרון? לא לעבוד עם תוכנית לימודים מסודרת? לאלתר?

ממש לא.

מה אתה באמת צריך

כדי להצליח בבחינות מועצה אתה חייב לתכנן את הלמידה ואתה חייב להכין תוכנית לימודים מסודרת כדי לוודא שאתם מספיקים לעבור על כל החומר ולא מפספסים איזה נושא, וכמובן כדי שתהיה לכם איזושהי מסגרת עבודה.

מה שאתה באמת צריך זה תוכנית לימודים שמותאמת לסדר היום שלך ולאורח החיים שלך. תוכנית שמצד אחד תציב דד-ליינים כדי שתוכל להספיק ללמוד את כל החומר לבחינה בזמן, ומצד שני שתהיה גמישה מספיק להכיל בתוכה את הדבר המורכב הזה שנקרא החיים-מעבר-לבחינות-מועצה.

עוד דבר שחשוב בתוכנית לימודים אפקטיבית זה שהתוכנית תעבוד בשבילך ולא שאתה תעבוד בשבילה. למה הכוונה? לפעמים יש נטייה להשקיע יותר מדי זמן בתכנון, לבנות טבלאות יפות ומעוצבות באקסל, להכין נוסחאות שמראות את ההתקדמות שלכם באחוזים, או סתם לבהות יותר מדי בתוכנית ולהרהר בה האם היא מספיק טובה או שאולי כדאי לשפר אותה.

הנה 3 צעדים מהירים ופשוטים לבניית תוכנית לימודים אפקטיבית שתעזור לכם לעקוב אחר ההתקדמות בלמידה שלכם מבלי להרוס לכם את העצבים:

1. הדפס את המיקוד של המועצה לבחינה. שים לב שהכוונה גם למיקוד הראשי של הבחינה וגם למיקוד "המשני" (לדוגמה, בפיננסית א' יש הפניה למיקוד של מבוא לחשבונאות, ובפיננסית מתקדמת יש הפניות למיקודים של פיננסית א' ומבוא לחשבונאות - מדפיסים הכל!).

2. אחת לשבוע (רצוי לבחור יום קבוע שעושים את זה כדי ליצור שגרה), יש לבחור את הנושאים שאתה רוצה ללמוד השבוע וקבע מה תלמד בכל יום. כלומר לא מספיק לומר שהשבוע אני לומד מאוחדים, נדל"ן להשקעה ומסים נדחים, אלא לרשום בדיוק באיזה יום ומתי תפנה זמן כדי לשבת וללמוד את זה.

יכול להיות שבהתחלה זה יהיה קשה לדעת איך לתמחר כל נושא וכמה זמן להקדיש לכל נושא - אבל זה רק אומר שאתם ממש חייבים להתאמן על זה. רצוי להקדיש זמן גם לקריאת החומר התיאורטי (סיכומי השיעורים והדוגמאות) וגם לחלק של התרגול (שאלות ופתרונות).

לצורך הגיוון נסו ללמוד קצת חומר תיאורטי ולפתור שאלה אחת לראות שאתם בעניינים וכך הלאה. בנוסף מי שמוצא שזה נוח לו אפשר לשלב בכל יום נושא גדול/קשה/מורכב ונושא אחד או שניים קלים/קטנים.

הרעיון הוא שוב - גיוון. הכי חשוב לא להשתעמם כי אם משתעממים מהר אז הלמידה לא אפקטיבית וגם אם ישבתם על הכיסא מ8.00 בבוקר עד 23.00 בלילה כנראה שרק חלק קטן מהזמן הזה באמת למדתם והבנתם משהו. שלא לדבר על משהו שבאמת תזכרו למבחן.

בכל בוקר תסתכלו על הלו"ז היומי שלכם. קחו את המחברת ותעברו על הכותרות הראשיות בכל נושא כדי לקבל מושג על כמות החומר, איזה תתי נושאים אתם הולכים ללמוד וכד'.

לאחר מכן פשוט מתחילים לקרוא. בלי לחשוב יותר מדי, בלי להנדס טילים, פשוט מתחילים בדף מס' 1. זה הסוד.

חשוב מאוד לעשות הפסקות קצרות מדי פעם. תזכרו שאתם לומדים למבחן בסך הכל, גם אם זה מבחן חייכם - זה רק מבחן. אפילו ברק אובמה לוקח לעצמו הפסקות גדולות במהלך היום כדי להתרענן ולנקות את הראש - אז באמת שגם לכם מותר.

הפסקות מעבר לכך שהן עוזרות למוח לעכל את החומר שלמדתם ולהטמיע אותו טוב יותר בזיכרון לזמן ארוך, הן מאפשרות גם להסתכל על בעיה שנתקעתם עליה מנקודת מבט טיפה שונה כשתחזרו אליה (והמצב הזה עדיף על מצב בו מנסים בכוח לפתור שאלה ופשוט חוזרים שוב ושוב על אותה שיטת פתרון).

3. מעקב - השלב האחרון הוא מעקב. בסוף כל יום בדקו מה הספקתם ממה שתכננתם ומה לא. אל תבהלו בהתחלה אם אתם לא עומדים בלו"ז של עצמכם. זה רק אומר שאתם צריכים להשתפר ולהיות מיומנים יותר. ככל שתתמידו בזה תגלו שהפערים בין התכנון לביצוע הולכים וקטנים (תמיד יהיו טיפה פערים, זה נורמלי לגמרי - אז לא להיבהל!).

לסיכום, תפסיקו להשקיע את הזמן שלכם בחיפוש אחר לו"זים מומלצים של אחרים כי במקרה הטוב זה לא יעזור לכם ובמקרה הרע רק יזיק. תשקיעו זמן בתכנון למידה שיתאים לצרכים ולמגבלות הזמן שלכם ושתוכלו ללמוד ולחיות איתו בשלום.

והרעיון החשוב ביותר שתקחו אתכם - התכנון הוא חשוב מאוד, אבל בשלב מסוים פשוט תצטרכו לשבת לפתוח את המחברות ופשוט להתחיל לקרוא.

בלי תכנון אפקטיבי הסיכון שתפספסו משהו או שתגיעו לא מוכנים הוא גדול מדי, אבל בנקודה מסוימת חייבים פשוט לקחת העיפרון ולהתחיל לתרגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *