הערכות למועדי 2013: פיננסית א' ופיננסית מתקדמת

מוכן ל2013?2013 כבר כאן וזה הזמן להקדיש קצת מחשבה לבחינות מועצה בפיננסית א' ובפיננסית מתקדמת בשני המועדים הקרובים.

לא משנה באיזה שלב בבחינות המועצה אתה נמצא, ואם כבר נגשת לאחת הבחינות האלה בעבר ונכשלת או שזו הפעם הראשונה שלך, מומלץ בחום לשים לב לדגשים הבאים כדי שביום הבחינה תגיע מוכן.

נתחיל בהערה כללית.

מהפכת ה-IFRS הגיעה לארץ בשלב מאוחר יחסית אי שם ב-2008. מה שלא תמיד מבינים זה שהתקינה הזו קיימת עשרות שנים והיא לא באמת "התקינה החדשה" שכולם אוהבים לדבר עליה כאילו הכל התחיל אז ב2008.

למה חשוב לזכור את זה? בעיקר מהסיבה שיש מעט מאוד רו"ח בארץ שבאמת מבינים את התקינה הבינלאומית, פשוט כי הם גדלו על התקינה הישראלית ולא כולם השקיעו את הזמן בלימוד תקינה חדשה.

ככל שיעבור הזמן, ויצמחו כאן רואי חשבון מהדור החדש, זה של התקינה הבינלאומית, הרמה של הבחינות תעלה. בסופו של דבר בני אדם (למרות שזה לא תמיד נראה ככה), הם אלה שמחברים לכם את הבחינות, וככל שהם מבינים יותר IFRS הם יכולים לשאול שאלות קשות יותר, מורכבות יותר ולהכנס לפינות שבתחילת הדרך אף אחד עוד לא ממש הבין או לימד.

כעת נעבור לתחזית ל-2013 בשתי הבחינות בפיננסית (א' + מתקדמת), וננסה לפזר קצת את הערפל. מה השינויים הצפויים בבחינות, וחשוב יותר - איך להערך בהתאם כדי לא להיות מופתעים.

פיננסית א'

אנחנו אוהבים לחלק את הבחינה הזו לשני חלקים: עד מועד סתיו 2011 וממועד סתיו 2011.

למה? מאחר ומאותו מועד, המועד, הרמה של הבחינה הזו עלתה והפכה אותה מבחינה סולידית לבחינה מכשילה.

הקושי המובנה בבחינה הזו הוא שמדובר בבחינה אמריקאית. יש 5 תשובות אפשריות, צריך לבחור אחת. אין ניקוד על תשובה חלקית או דרך. מהבחינה הזו, פיננסית א' קשה יותר למעבר מפיננסית מתקדמת, שם אפשר לגרד נקודות אם יש לך ידע כלשהו בתחום.

אחד הכלים הבסיסיים של המועצה להעלות את הרמה זה להכניס תשובות שהן טעויות נפוצות של סטודנטים (שכחו להוסיף משהו לעלות, הפחיתו בלי להתייחס לגרט, לא מצאו ריבית אפקטיבית חדשה וכו'). כל זה יופיע לכם בתשובות ואם לא תהיו זהירים תפלו בפח.

אבל זה לא באמת השינוי המרכזי במגמה שראינו ב-3 המועדים האחרונים מאחר ושיטת הבלבול הזו די עתיקה וזה היה כך תמיד.

מה שבכל זאת השתנה מאותו מועד הוא שאם פעם היה מספיק לשחות בחומר כדי לעבור, היום חייבים לצלול לעומק כדי לעבור.

לכאורה מספר הנושאים והיקף הבחינה בסך הכל לא השתנה בצורה משמעותית עם השנים, אך כדי להעלות את הרמה המועצה נכנסת יותר ויותר לכל נבכי התקנים.

היא מגיעה גם לפינות שלא מלמדים בכלל בתואר ולכן אין פלא שסטודנט שלומד לבחינה הזו מהמחברות מהתואר שלו (כי בסופו של דבר 95% מהנושאים של פיננסית א' למדתם לכאורה בתואר), מגיע לפיננסית א' ומקבל הלם.

מה אתה צריך לעשות כדי לא להיות בשוק ביום הבחינה? כמה דברים:

1. לקרוא את התקנים. נכון, זה אולי לא כל כך מעניין, אבל רק אם תעבור על התקנים פתאום תראה שיש הרבה נושאים שלא למדת בתואר שכלולים בתקן. ורק אם תדע שיש נושאים שאתה לא ידעת בכלל על קיומם אתה תדע שאתה צריך להשלים פערים.

2. להשלים את הפערים. זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל אם אתה רואה משהו שלא למדת בתואר או שאין לך במחברת, אל תגיד לעצמך, "נו מילא, לא למדנו את זה אז בטוח זה לא יהיה". כי נחש מה? סיכוי טוב שתהיה על זה שאלה בבחינה שלך. והסיכוי גבוה במיוחד אם עוד לא שאלו על זה אף פעם.

פיננסית מתקדמת

עד המועד האחרון היה נראה שגם בבחינה הזו המועצה מנסה להקשות על הסטודנטים עם שאלות הזויות, אך דווקא המועד האחרון (סתיו 2012) הבחינה הייתה הוגנת באופן יחסי.

קלה לא. הוגנת - בהחלט.

הדגש המרכזי לגבי הבחינה בפיננסית מתקדמת הוא השינוי בסילבוס. הסילבוס החדש מעובה יותר וכולל בתוכו גם את התקנים החדשים IFRS10, IFRS11, IFRS12 ו-IFRS13.

אמנם יש להכיר את התקנים בשלב זה רק ברמה התיאורטית אבל זה יהיה רעיון גרוע לא לתת להם כל חשיבות.

דבר נוסף שהשתנה בסילבוס הזה הוא רמת פירוט גבוהה יותר של הנושאים שצריך לדעת לבחינה. למשל, עד אותו מועד שערורייתי בסתיו 2011 שבו שאלו על החלטות אכיפה של רשות ני"ע והמועצה טענה שמצופה מרו"ח להכיר את זה למרות שזה לא הופיע במפורש בסילבוס. היום זה כבר כתוב במפורש בסילבוס, אולי בעקבות הבלאגן שהסטודנטים עשו כאן בחורף שעבר.

נקודה נוספת מעניינת היא סוגיית השאלות האמריקאיות. המועצה החליטה על פיילוט של מספר שאלות אמריקאיות (לאו דווקא תיאורטיות) בשני המועדים של 2012, במשקל של עד 20% מציון הבחינה.

נכון לעכשיו המועצה לא פרסמה הודעה דומה לגבי 2013 ולכן ככל הנראה לא נראה שאלות אמריקאיות בקרוב, לפחות לא עד שהמועצה תסיק את המסקנות שלה מהניסוי של 2012.

דגש אחרון הוא לגבי הספרים. כידוע, בפיננסית מתקדמת ניתן להכניס את ספרי התקנים בהוצאת הלשכה. המהודרה החדשה והרזה שהמועצה הוציאה לא כוללת את כל הנספחים והדוגמאות שיכלו לעזור בחלק מהשאלות בבחינה, ולכן סטודנטים רבים מהרו להשיג גם את המהודרה הקודמת והמורחבת.

החדשות הרעות שהמועצה לא תאשר מהמועד הקרוב להכניס ספרים ישנים יותר משנת 2011. במילים אחרות, אין טעם לרדוף אחרי הספרים הכחולים.

***עדכון שפרסמה המועצה בנוגע לשאלות האמריקאיות בבחינה בפיננסית מתקדמת***

"לידיעת הנבחנים בבחינה בנושא חשבונאות פיננסית מתקדמת, הבחינה תכלול שאלות רב ברירה (אמריקאיות) במשקל של עד 20%"

  1. הדילמה של הספרים המפורטים עם הדוגמאות או החדשים והמעודכנים אבל בלי הדוגמאות כבר לא כל כך רוולנטית מאז שהמועצה החליטה שניתן להכניס ספרים משנת 2011 והלאה (2010 ואחורה היו מפורטים מאוד עם המון דוגמאות טובות).
   אז כמובן שעדיף כמה שיותר מעודכן. אם את יכולה להשיג מחברים ספרים של 2011 אז לא בטוח שכדאי כלכלית להשקיע בחדשים ממש, אבל זו כבר החלטה שלך. את יכולה לנסות לחפש ספרים יד שניה בפורום של לשכת רואי חשבון, תמיד מציעים שם.

 1. שלום,
  אם יש לי את הספרים של 2011 ואני אמורה להיבחן ב2012, לא תהיה לי בעיה בגלל התקנים החדשים IFRS10,11,12,13?
  תודה.

  1. היי מורן,
   אין בעיה עם הספרים של 2011, יש בהם את הIFRSים החדשים שאת מדברת עליהם.

   מן הסתם 2012 מעודכן יותר, אם כי לא הייתה מהפכה של ממש בין 2011 ל-2012.

 2. שלום,
  יש לי ספרים למועצה בפיננסית של שנת 2011 ואני ניגשת לבחינה בחורף 2013. האם הספרים מספיק מעודכנים? מה ההבדל בין הספרים של 2011 ל-2012?

  תודה!

 3. חבל שאתם מפרסמים מידע שגוי כיוון שבמועד הקרוב כן יהיו שאלות אמריקאיות במשקל עד 20%.
  זה גם מפורסם באתר וגם אם הייתם מתאמצים ליצור קשר עם המועצה הם ענו לי במפורש שהמתכונת של האמריקאיות ממשיכה!

  1. היי רן,

   אנחנו מאוד משתדלים לא לפרסם מידע שגוי. הפוסט הזה נכתב ב-9 במרץ, טרם הודעת המועצה בנושא השאלות האמריקאיות לשנת 2013.

   בכל אופן, תודה רבה על ההערה – נעדכן בפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *