פיילוט בבחינות ההסמכה של מועצת רואי חשבון

%d7%a4%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%98לא מעט סטודנטים לחשבונאות החסירו פעימה השבוע כאשר פורסמה ידיעה בכלכליסט בנוגע לשינוי בבחינות ההסמכה לראיית חשבון.

אחרי הכל הם התכוננו לבחינות האלו במשך שנים ואף אחד לא אוהב שינויים בדקה ה-90, בלי קשר אם השינוי הוא לטובתם או לא.

אז קודם כל אזכיר לקוראינו היקרים שהקריאות לשינוי בבחינות ההסמכה כך שיבחנו יותר הבנה ופחות שינון הם לא דבר חדש, והיו נפוצים עוד בתקופה שאני בעצמי הייתי סטודנט לחשבונאות לפני 5 שנים.

מה שכן חדש זה שהפעם ככל הנראה אנחנו קרובים יותר לשינוי המדובר והמועצה בוחנת אפשרות לקיום פיילוט.

חשוב לומר שהמועצה עצמה טרם פרסמה מידע רשמי לגבי הבחינות שעליהן יחול הפיילוט ומאיזה מועד, מה שאומר שגורם פנימי כזה או אחר הדליף את המידע לתקשורת.

בכל אופן, לאחר בירור טלפוני עם המועצה, מתברר שהפיילוט מתוכנן לבחינות בחשבונאות פיננסית א׳ ובמסים א׳ במועד סתיו 2017 (כלומר לא רלוונטי למי שניגש לבחינות האלה במועד הקרוב - אביב 2017).

מה צפוי להשתנות

השינוי המרכזי הוא המעבר לבחינות ממוחשבות במקום הבחינות המסורתיות שהתבססו על מחברות.

מעבר לכך, לא צפוי במסגרת הפיילוט שינוי בנושאי הבחינה או בפורמט הבחינה (פיננסית א׳ - מבחן אמריקאי, מסים א׳ - בחינה פתוחה).

זאת אומרת שלפחות בעתיד הנראה לעין (2017) הסטודנטים שניגשים לבחינות מועצה בפיננסית א׳ ובמסים א׳ אולי יצטרכו להתמודד עם מעבר משימוש במחברות כמו שהם רגילים מהתואר לבחינה ממוחשבת, אבל לא יותר מזה.

האם השינוי לטובתי או לרעתי

באופן כללי, אני תמיד בעד בחינה של הבנה מאשר בחינה של שינון, ואני מאמין ששינוי חשיבתי שכזה יתרום בסופו של דבר לסטודנטים עצמם ולרמה של המקצוע.

התנאי הבסיסי כמובן למעבר מוצלח מבחינות של שינון לבחינות של הבנה הוא זמן הכנה ראוי.

אם סטודנטים שעכשיו ניגשים למבחן התרגלו כל התואר שלהם לשנן מחברות אז ברור שמבחן ששם דגש על חשיבה וניתוח יהיה בעייתי מבחינתם.

לעומת זאת אם מתחילת הלימודים יש דגש על חשיבה ופחות על שינון, והמבחנים המוסדיים משמשים כחזרה גנרלית לקראת בחינות ההסמכה, אז כמובן שהשינוי יבוא בצורה טבעית.

לכן, לכל המודאגים מהפרסומים על הפיילוט המתוכנן, שכרגע זה אומר בעיקר סטודנטים שלא עושים שנת השלמה ולומדים עצמאית לבחינות, אין סיבה אמיתית לדאגה (אלא אם כן אתם ממש לא רגילים לעבוד מול מחשב).

הנושאים מתוכננים להיות אותם נושאים ואפילו הפורמט של הבחינה (שוב, פיננסית א׳ כבחינה אמריקאית ומסים א׳ כבחינה פתוחה) יישמר.

הערה אחרונה לסיום - אני בדעה שאם עושים פיילוט הוא צריך להיות לכולם. היה ראוי, הוגן ושוויוני יותר אם הפיילוט היה נערך על הבחינה בפיננסית מתקדמת או ביקורת שאליהן כולם ניגשים, ולא רק על הסטודנטים שבחרו לוותר על שנת ההשלמה.

״פיילוט לכל״ היה נותן גם תמונת מצב אמינה יותר של תוצאות הפיילוט מאשר הביצוע שלו על קבוצה קטנה ומאוד הומוגנית של סטודנטים שניגשים עצמאית לבחינות מועצה.

תגובה אחת על “פיילוט בבחינות ההסמכה של מועצת רואי חשבון”

  1. צריך לעשות שינוי כולל בבחינות המועצה.
    המצב היום הוא שמוסדות לימוד מחשיבים רק את הלימוד לשתי הבחינות של סופיות ב ומזניחים נושאים חשובים לעבודת רו"ח כמו מיסים והתחום הטכנולוגי.
    לכן דעתי היא שצריך לעבור לצורת בחינה כמו בארה"ב ששם יש 4 בחינות שבודקות ידע בכל תחומי המקצוע. הבחינות יערכו על גבי מחשב כך שנבחנים יוכלו לקבל את הציונים תוך זמן קצר ולא לחכות בין חודשיים לשלושה חודשים כפי המצב היום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *