פיננסופוביה

finansophobia

למה כולם מפחדים מפיננסית?

לימודי ראיית החשבון מתרכזים בעיקר סביב תחומי הביקורת, דיני המס וחשבונאות פיננסית. אבל נראה שלמרות שלכל נושא יש את הקושי שלו, באופן גורף רוב הסטודנטים הכי מפחדים דווקא מפיננסית.

האם חשבת בינך לבין עצמך שעדיף להיכשל בבחינה במיסים, אפילו בביקורת - העיקר לעבור את פיננסית?

האם ללמוד לפיננסית חודשיים ואז שבועיים לביקורת נראה לך רעיון הגיוני בהרבה מהמצב שבו יהיה שבועיים ללמוד לפיננסית ואז חודשיים לביקורת?

האם תמיד לפני מבחנים בפיננסית, במיוחד אלה הסופיים בסוף התואר או אלה של המועצה, הרגשת חרדה ופחד ברמות גבוהות יותר ממבחנים אחרים, וזה למרות שידוע שאחוזי המעבר בפיננסית לא נופלים מאחוזי המעבר בביקורת או במיסים - ואולי אפילו להפך?

אם ענית לאחת או יותר מהשאלות הנ״ל בחיוב, יש סיכוי טוב שגם אתה סובל מרמה כזו או אחרת של פיננסופוביה - פחד מוגזם מפיננסית.

עכשיו, אני לא מנסה לטעון שאין סיבה שפיננסית ילחיץ יותר מביקורת, אני רק טוען שהרתיעה והדחייה שסטודנטים לראיית חשבון חשים לרוב כלפי התחום הזה של חשבונאות

פיננסית הם פשוט מוגזמים.

הדרך האפקטיבית ביותר להיפטר מהפחד המוגזם הזה מפיננסית היא להתמודד איתו צעד אחרי צעד. אחד הגורמים לפיננסופוביה הוא כמות החומר והירידה לפרטים (פינות) המטורפת שצריך לדעת לבחינות הסופיות. רק המחשבה על זה יכולה להכניס אנשים לסטרס מטורף.

מה שצריך לעשות זה לחלק את כל הסילבוס הענק הזה לחתיכות קטנות של חומר. כמה קטנות? כמה שיותר - עד שמרגישים בנוח עם כמות החומר. עד שאתם מרגישים ביטחון שיש לכם את היכולת לעכל את החומר כמו שצריך.

למשל, נושא כמו IAS 12 שהוא נושא לא פשוט כלל, צריך לחלק אותו למספר חלקים: למשל מסים שוטפים, מסים נדחים וביאור מס תיאורטי. קחו נושא אחד תלמדו רק אותו, תבינו אותו כמו שצריך, תעשו הפסקה קטנה, תעכלו, תחזרו לתרגל, תעשו בדיקה לראות שהבנתם ותמשיכו הלאה.

המפתח הוא להתקדם צעד צעד, ״שיטת הצעדים הקטנים״ כמו שאנחנו קוראים לה בפיננסיתא.

אבל כמות החומר זה רק חלק מהעניין. כי הרי כמות החומר בביקורת היא גם מטורפת. הבעיה הנוספת בפיננסית זה הקישורים בין הנושאים השונים ברמת התקן הספציפי והקישורים בין התקנים השונים.

פה לדעתי טמון המוקש העיקרי בלימודי הפיננסית. רוב הסטודנטים לומדים נושא מסוים ולא רואים את התמונה המלאה - כיצד זה משתלב עם דברים אחרים שהם מכירים ואיך הכל מתחבר ביחד לרעיונות של התקינה החשבונאית, שהם בסך הכל הגיוניים (טוב נו, לפחות ברובם).

בקורסים שלנו ובפתרונות שלנו אנחנו שמים על נושא הקישורים דגש מיוחד - התמונה המלאה, ואני ממליץ לכם בחום לעשות את זה בעצמכם כשאתם לומדים לבד לפיננסית.

כשרואים את התמונה המלאה הרבה יותר קל ואפקטיבי לרדת לפרטים משום שמבינים את הממשקים בין התקנים השונים ואיך הכל מתחבר בסופו של דבר ביחד  (רוב הפינות שיש נובעות ממשקים בין נושאים/תקנים). לעומת זאת, כשלא רואים את התמונה המלאה פשוט הולכים לאיבוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *