פיננסית א – מועד סתיו 2018 (מה צריך לדעת)

מועצת רואי חשבון פרסמה השבוע את תאריכי הבחינות למועד סתיו 2018.

בהתאם לפרסום, ובאופן מפתיע משהו, הבחינה בפיננסית א׳ תתקיים ב-26 בדצמבר, שזה התאריך הכי מאוחר שאני זוכר שהבחינה הזו אי פעם התקיימה, ולראשונה (לפחות בעידן ה-IFRS), היא תתקיים אחרי הבחינה בפיננסית מתקדמת (17 בדצמבר).

האם זה צריך לשנות לך משהו?

לא בהכרח.

המשמעות המעשית היחידה של השינוי הזה היא שמי שהתכוון להספיק לגשת לפיננסית מתקדמת מיד לאחר מעבר של פיננסית א׳ (בהנחה שכבר עבר בהצלחה את מסים א׳ במועד הקודם, והציונים של פיננסית א׳ יגיעו בזמן), לא יוכל לעשות את זה.

 

יש לשים לב שהתאריך האחרון להרשמה לבחינה הוא יום שלישי, ה-2 באוקטובר (הרשמה באמצעות אתר האינטרנט של המועצה)

שינויים במיקוד לבחינה

לראשונה מזה זמן רב, המיקוד של המועצה לבחינה בפיננסית א׳ עובר רענון בשל כניסתם של תקנים חדשים לתוקף (כניסתם לתוקף הייתה למעשה כבר ב1.1.18).

IFRS 9 - מכשירים פיננסיים.

IFRS 15 - הכנסות מחוזים עם לקוחות, תקן חדש שעוסק בהכרה בהכנסה.

אז איך בעצם השינוי הזה במיקוד משפיע עליי?

  1. התקנים הישנים (והפרשנויות הנלוויות אליהם) כבר לא רלוונטים ולא נדרש ללמוד אותם לבחינה. מדובר ב-IAS 18 הכנסות ו-IAS 11 חוזי הקמה שהוחלפו ע״י IFRS 15, ו-IAS 39 מכשירים פיננסיים: הכרה ומדידה שהוחלף על ידי IFRS 9.
  2. התקנים החדשים ייבחנו ברמה התיאורטית בלבד. כלומר, לא יהיו בנושאים האלו שאלות חישוביות. חשוב לציין שהחל מהמועד הבא (אביב 2019) התקנים החדשים יכללו בהיקף מלא, וייתכנו שאלות תיאורטיות וחישוביות כמו כל נושא אחר.

עד היום לא הופיעו כמעט שאלות שעסקו ישירות בהכרה בהכנסה, אך כניסתו לתוקף של התקן החדש שיש לו השלכות מהותיות על לא מעט חברות במשק ככל הנראה ישנה את זה וצפוי מאוד שבהחלט יהיו 2-3 שאלות בנושא.

לגבי מכשירים פיננסיים, זהו נושא שתמיד נשאל בכל בחינה מועצה בפיננסית א׳ (3-5 שאלות בממוצע) ולכן סביר מאוד להניח שגם בנושא הזה יישאלו מספר שאלות תיאורטיות על התקן החדש.

המסקנה: חובה ללמוד את התקנים האלה לפיננסית א׳ ולא להניח שכיוון שמדובר בנושאים תיאורטיים אז אפשר להזניח.

איך לומדים את התקנים החדשים? מאיפה משיגים חומרים על התקנים החדשים?

תמיד אפשר לבקש מחברים שעושים שנת השלמה או לחפש באינטרנט.

אופציה נוספת היא להצטרף לפיננסיתא80/20 - קורס הכנה אונליין (חינמי לחלוטין) שכולל את כל החומר שצריך לדעת לבחינה הקרובה, חומרי עזר, פינות, תמיכה מקצועית ועוד.

‫2 תגובות על “פיננסית א – מועד סתיו 2018 (מה צריך לדעת)”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *