16 טיפים להצלחה בפיננסית א' של מועצת רו"ח

לרוב הסטודנטים שויתרו על שנת ההשלמה והחליטו לגשת עצמאית, המפגש הראשון שלהם עם המועצה הוא הבחינה בפיננסית א'.

בשנה האחרונה המועצה החליטה להרים קצת את הרמה וכיום הבחינה הזו נחשבת למוקש לא קטן בדרכם של העצמאיים שבנינו.

אז אם אתה אתה רוצה להתחיל את דרכך החדשה ברגל ימין ולעבור בהצלחה את הבחינה בפיננסית א' - הגעת למקום הנכון.

הנה 16 הטיפים שלנו לפיננסית א':

 1. קרא את הסילבוס של המועצה בזהירות יתרה - כל מילה נחשבת. למשל, הסעיף הראשון בסילבוס שמפנה לרשימת הנושאים במבוא לחשבונאות? זה לא סתם שם. הנושאים שמופיעים שם זה לא לפרוטוקול. שאלות על דוח תזרימי מזומנים ומכשירים פיננסיים מופיעות כמעט בכל מבחן, וגם הנושאים האחרים משולבים בדרך כזו או אחרת בשאלות אחרות.
 2. תרגל שאלות מבחינות משנים קודמות - בסופו של דבר מה שבטוח הוא שכל השאלות יהיו אמריקאיות, ורוב השאלות בודקות אם אתה מבין איך עסקאות משפיעות על רווח והפסד או איך הן מוצגות במאזן. ככל שתתחיל לתרגל בחינות משנים קודמות בשלב מוקדם יותר כך תבין טוב יותר את סגנון השאלות ששואלים בכל נושא.
 3. תחקר מבחנים משנים קודמות - התועלת של תחקור טוב של מבחן עולה עשרות מונים על פתירה סתמית של המבחן. חשוב מאוד לנתח את השאלות שפתרת, גם אלו שהצלחת בהן ובעיקר אלו שטעית בהן. חשוב לעשות ניסיון אמיתי להבין לעומק למה טעית, ומה לעשות להבא כדי שלא תטעה שוב.
 4. אל תוותר על קריאת התקנים - לא רק שהשאלות התיאורטיות נשאלות על רעיונות ומשפטי מפתח מהתקנים עצמם, אלא שיש גם שאלות חישוביות על פינות ותתי נושאים שלא תמיד מלמדים במוסדות האקדמיים במהלך התואר ולכן לא מופיעים לך במחברת.
 5. תדע כל מה שאפשר לדעת על הבחינה בפיננסית א' - ככל שתדע יותר תהיה פחות מופתע ביום הבחינה ותגיע מוכן יותר מנטלית. בלדעת יותר הכוונה היא למבנה הבחינה, איך היא מחולקת, כמה שאלות יש, מה הנושאים שצריך לדעת, איפה הבחינה נערכת, כמה זמן הפסקה יש, איך מגיעים, מתי התאריך האחרון להרשמה וכו'.
 6. קרא את הנדרש היטב - זכור שבסופו של דבר במבחן אמריקאי לא חשובה הדרך, לא מעניין את הסורק שפתרת את השאלה בצורה מלאה במחברת (כולל מה שלא ביקשו). מבחינתו פשוט ענית על משהו שלא שאלו אותך. הטעויות האלה יהיו מרגיזות בכל מקרה, ובמיוחד במקרה שאלה יהיו הנקודות שמפרידות בינך לבין עובר.
 7. צפה להפתעות - לא משנה כמה תלמד טוב, לא משנה כמה אתה חושב שאתה מבין את החומר בצורה מושלמת - בבחינה יהיו הפתעות. יהיו שאלות מגעילות ויהיו דקות שפשוט תעדיף לירות לעצמך כדור בראש. אבל, אתה צריך להיות מוכן לזה, ובלהיות מוכן לזה זה קודם כל לצפות לזה ולבוא עם אסטרטגיה ברורה מה אתה הולך לעשות כשאתה רואה שאלה כזו (בגדול - לנשום עמוק, לעבור לשאלות קלות יותר ולחזור אליה בסוף).
 8. גבש לעצמך אסטרטגייה למבחן - אתה חייב אחת כזו. יש לך 40 שאלות ואתה צריך 24 כדי לעבור. אתה חייב לבנות אסטרטגייה לניהול זמן כזו שתגרוף עבורך מקסימום נקודות ובשביל זה אתה צריך לדעת מה אתה עושה בכל רגע נתון, כמה זמן להקדיש לכל שאלה וכו'.
 9. אם אתה לא מבין משהו, אל תגיד "יהיה בסדר" - גם אם יהיה לך מספיק מזל ולא תהיה שאלה על הנושא הזה בבחינה או שתצליח לעבור גם בלעדיה, יש סיכוי לא רע שהנושא הזה יופיע בפיננסית מתקדמת. אם אתה לא מבין טיפול חשבונאי מסיום, נסה להעמיק עד שתבין, בקש עזרה מחבר ללימודים, קח שיעור פרטי אבל אל תשאיר פינות לא סגורות.
 10. אל תבנה על תוספת זמן - בפיננסית א' הבחינה אורכת 4 שעות או 5 שעות (מחולקת לשני חלקים שווים עם הפסקה של שעה באמצע), לא כולל תוספת זמן למי שצריך. לפעמים רכז הבחינה מוסיף זמן בהתאם לשיקול דעתו ולפעמים לא. לא משנה מה סיפרו לך סטודנטים שעשו את הבחינה - אל תבנה על זה. אם תהיה תוספת זמן - זה בונוס, הרווחת.
 11. מילוי דף התשובות - מה יכול להיות יותר טרגי מהעובדה שפתרת את השאלה נכון אבל לא הספקת לסמן בדף התשובות או שסמנת במקום הלא נכון. לא משנה אם אתה מסמן את התשובות בסוף כל שאלה או קבוצת שאלות או בסוף כל חלק של הבחינה, קח בחשבון את הזמן הדרוש למילוי דף התשובות בצורה מסודרת. אם בנית לעצמך אסטרטגית ניהול זמן חכמה זה כבר מובנה.
 12. במבחן אתה לבד - אין גורם מקצועי שמלווה את הבחינה ויענה לך על שאלות טכניות. זה רק אתה, העט, המחשבון וחבורת הבוחנים. לא משנה כמה נחמדים הם יהיו, הם לא יכולים לעזור לך. כל שאלה שתהיה לך תקבל תגובה כמו "מצטער, אני לא יכול לעזור". לכן, במידה ואתה לא מבין את הניסוח של השאלה או שאתה חושב שיש כמה דרכים לפרש את הנתונים - פשוט ציין בצד הערה על מה הסתמכת בפתרון, מה הנחת וכו' (כמובן שזו צריכה להיות אפשרות סבירה). במקרה שתצטרך לערער לפחות יהיה לך קייס לערעור.
 13. תזהר ממוקשים - בתשובות של המועצה הרבה פעמים יש טעויות נפוצות של סטודנטים. למשל אם שואלים אותך מה ההשפעה על הרווח והפסד של עסקת חכירה הונית וחשבת רק הוצ' מימון בלי לקחת בחשבון גם את הפחת, תהיה בטוח שתהיה לך בתשובות גם הוצ' מימון לבד, גם הוצ' פחת לבד וגם את שתיהן יחד. זו הסיבה שכדאי לך לעבוד עם צ'ק ליסט.
 14. אל תהמר על נושאים מראש - זה נכון שיש נושאים שהמועצה אוהבת לשאול עליהם יותר ויש שפחות, אבל אם יש משהו שאנחנו יכולים ללמוד מהמועדים האחרונים זה שכל האופציות על השולחן. אם אתה לא לומד כמו שצריך את כל הנושאים ופתאום המועצה תחליט לשאול בנושא ועוד 3-4 שאלות על הנושא - זה יכול לעשות לך הרבה צרות. וזה לא שזה כבר לא קרה - תשאל את מי שניגש בסתיו 2011. המקרה החריג היחיד שמותר לך להמר זה במבחן עצמו אם הגעת לסוף ויש לך שאלה שאתה לא יודע לפתור - תסמן משהו. לא משאירים שאלות ריקות לא משנה מה.
 15. תקדיש תשומת לב מיוחדת לכל נתון - אלה בדרך כלל לא ניתנים סתם. במקרה שנראה לך שנתון מסוים לא רלוונטי - עדיין תסביר לעצמך למה הוא לא רלוונטי בהתחשב בנדרש. בכל מקרה אל תתעלם מראש.
 16. נסה לעבוד עם פקודות יומן - אמנם במבחן לא יהיה לך זמן מיותר להתחיל לכתוב פקודות יומן, אבל דווקא במבחן כמו בפיננסית א' שבו שואלים או מה ההשפעה על רווח והפסד או מה היתרה ליום מסוים, מומלץ להקדיש מעט זמן במהלך הלמידה לכתוב פקודות יומן. תרגול פקודות יומן יעזור לך להבין את העסקאות וההשפעות שלהן על הסעיפים השונים ועל הדוחות השונים בצורה טובה יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *